Boşanınca Soyadım Ne Zaman Değişir Nasıl Anlarım?


Boşanınca soyadım ne zaman değişir nasıl anlarım yazımız boşandıktan sonra neden soyadınızın değişmediği konusunda sizi bilgilendirmek için hazırlanmıştır.

Boşanma kararının hangi evrelerden geçip nüfusa işlendiğini, Boşandıktan Kaç Gün Sonra Kimlik Nüfus Cüzdanı Değişir yazımızda anlatmıştık.

Boşanmanın nüfusa geçmesi halinde, E Devlet’ e girdiğinizde profilinizde yeni soyadınızı göreceksiniz. Bu halde başka bir işlem yapmanıza gerek kalmayacaktır.

Boşanma kararınızı hakim mahkemede yüzünüze karşı söylediğinde boşandığınızı sanmayın demiştik. Bu kararın gerekçeli olarak ve yaklaşık 15 – 30 gün içinde yazılması ve taraflara tebliğ edilmesi, tebliğden sonra da ya itiraz süresi olan 2 haftalık sürenin geçmesi ve böylece kararın kesinleşip sonra nüfusa gönderilmesi ya da gerekçeli karar tebliğ edildikten sonra tarafların her ikisinin de birlikte ( daha hızlı olur ) ya da ayrı ayrı mahkeme kalemine gidip kararı postaya verilmesini beklemeden alıp itirazdan feragat dilekçesi vermeniz gerektiğini önceki yazımızda ifade etmiştik.

Ancak boşandım ama soyadım değişmedi diyorsanız boşanma kararınızın henüz kesinleşmediği ya da nüfusa geçmediği bir durum söz konusudur. Bunun sebebini ve hangi aşamada takıldığını görmek için E Devlet’ ten UYAP’ a girip bazı kontroller yapabilirsiniz.

Aşağıda aşama aşama ve detaylı olarak bu kontrolü nasıl yapabileceğinizi anlattık. Görseller cep telefonundan E Devlet uygulamasına girildiğinde olan görselle olup masa üstü bilgisayarında da benzer görseller vardır.

Boşanınca soyadım ne zaman değişir yazımıza devam ediyoruz.

1) Cep telefonunuzdan E Devlet uygulamasına girin.

E-Devlet uygulamasında kimlik no. ve E-Devlet şifrenizi girin ve giriş yap düğmesini tıklayın.

2) Çıkan ekranın alt tarafında bulunan arama kısmına tıklayın ve hizmet ara kısmına ”uyap” yazın. ”UYAP Vatandaş Portal Girişi” seçeneğini tıklayın.

3)Karşınıza çıkacak 5 no. lu ekranda ”devam et” düğmesine tıklayın. Sonra çıkan kodu aklınızda tutun. Her ne kadar kopyalayın seçeneği varsa da ileriki sayfada yapıştırın gibi bir seçenek çıkmayabiliyor ve kodu ezberden yazmanız gerekebiliyor. Bu kodu 7 no. lu ekranda çıkan yere yazın ve ”doğrula” düğmesine tıklayın.

4) Doğrulaya tıkladığınızda karşınıza 8 no. lu ekran çıkacaktır ki artık UYAP Vatandaş Portal'a girmiş oluyorsunuz.

Sağ üst köşedeki kırmızı ile seçtiğimiz çizgili yeri tıklayın. Karşınıza çıkan 9 no. lu ekrandan ”dosya işlemleri” yazısını tıklayın. 10 no. lu ekrana geldiğinizde de "dosya sorgulama" yı tıklayın.

5) Dosya sorgulamaya tıkladıktan sonra gelen 11 no. lu ekranda yargı türü olarak (boşanma davası hukuk davası olduğundan) ”hukuk” seçilmeli ve ” 12 no. lu resimdeki gibi ”dosya sorgula” düğmesi tıklanmalı. Karşımıza gelen 13 no. lu ekranda bizimle ilgili olan hukuk dava dosyaları sıralanmış olur. Bunlardan hangisine bakmak istiyorsak o dosyanın en sağ kısmında yer alan ”dosya görüntüle” tıklanmalı.

Beğenmeniz veya kısa da olsa bir yorum yapmanız halinde olumlu düşünceleriniz, sitemizi daha fazla geliştirip size daha fazla yardımcı olabilmemiz için bizi motive edecektir. Beğeni ya da yorum için burayı tıklayabilirsiniz.

6) Artık dosyamızın içine girmiş bulunuyoruz. 14 no. lu resimde dosya durumu kapalı yazıyor. Dava bir şekilde sona ermiş ve kesinleşmişse kapatılır. Davanız halen devam ediyorsa örneğin boşanma kararınız kesinleşmemişse dosya durumu ”açık” yazacaktır. Bu ekranda ”evrak” a tıklarsanız dosyanıza ait evrakın ana balıklarını göreceğiniz 15 no. lu ekran açılır. Bu ekrandan da son 20 evrak yazan yere tıklarsanız 16 no. lu ekranda gördüğünüz gibi son tarihli 20 belge görünür. Aradığınız belge burada değilse demektir ki aradığınız belgeden sonraki tarihlerde birçok evrak işlenmiştir ve ilk 20 de yer alamamıştır. O zaman da 15 no. lu ekrandaki "hukuk dava dosyası" na tıklamanız ve belgenizi kategorik alt başlıklardan seçerek arayıp bulmanız gerekir. gerekir.

Boşanınca soyadım ne zaman değişir yazımıza devam ediyoruz.

7) Dosyamızın içine girdiğimize göre boşanma kararımızın nüfusa neden işlenmediğini, hangi aşamada beklemekte olduğunu artık kontrol edebiliriz. 16 ve 17 no. lu ekranlar birbirinin benzeri örneklerdir. 16 ve 17 de ki ekran sizin kendi dosyanız için artık önünüzde açık. Eğer bu ekranda ”gerekçeli karar” isimli belge varsa ( örnek resim 18 ) sizin boşanmanızın gerekçeli kararı yazılmış demektir. Bu kararın taraflara tebliği ve tebliğden itibaren 2 haftalık sürenin itirazsız olarak geçmesi gerektiğini ifade etmiştik. Gerekçeli karar varsa ve nüfusa geçmemişse sorun nedir. Bu ekranda ”kesinleşme şerhi” isimli belge ( örnek resim 19 ) görüyorsak karar taraflara tebliğ edilmiş ve itiraz edilmeksizin ya da itiraz safhaları geçip de kesinleşmiş yani artık itiraz edilemez hale gelmiş demektir. Bu da varsa artık kararın mahkeme kalemi tarafından ilgili nüfus müdürlüğüne gönderilmesi gerekmektedir ki bunu 17 no. lu resimde görürsünüz. 17 no. lu resimde "boş şablon” örneği isimli bir belge bulunmaktadır. Bu belge içeriği muhtelif olabilir. Eğer bu belge içeriği açıldığında ”nüfus müdürlüğüne gönderme yazısını ( örnek resim 20 ) görüyorsanız anlayın ki mahkeme, yapılacak her şeyi yapmış demektir. Artık iş nüfus müdürlüğünün soyadı değişikliğinizi sisteme işlemesine kalmıştır ki genelde 3 – 5 gün içinde bu yapılmaktadır.

Siz bu bahsettiğimiz nüfusa yolama yazısını gördüyseniz, tarihine bakın ve üzerinden 3 – 5 gün civarı bir süre geçmesine rağmen soyadınız E Devlet'te hala eski kocanızın soyadı görünüyorsa ya sabredin biraz daha bekleyin ya da mahkemenin nüfusa gönderme yazısındaki nüfus müdürlüğüne gidip işlenmesi için rica edin. Mahkemenin gönderdiği nüfus müdürlüğü genelde adliyelerde olan nüfus müdürlüğü’ dür. Bu nedenle sizin boşanma davanıza bakan mahkeme İstanbul ama nüfus müdürlüğünüz Rize ise sizin gitmeniz gereken nüfus Rize nüfusu değil İstanbul’daki adliye binasında olan nüfus müdürlüğü olacaktır. Adliyede nüfus yoksa o zaman sizin bağlı olduğunuz nüfusa göndermiş olacaktır.

Gerekçeli karar yazılmamışsa gerekçeli kararın yazılmasını beklemeniz gerekir.

Gerekçeli karar yazılmışsa ama kesinleşme yazısı ekranda yer almıyorsa muhtemelen karar

  • ya taraflara tebliğe çıkartılmamış
  • ya tebliğe çıkartılmış ama tebligat yapılması (adres değişikliği vb. sebeplerden) mümkün olmamış
  • ya tebliğ edilmiş ama itiraz süresi olan 2 haftalık süre geçmemiş (2 haftanın bitimi adli tatile rastlarsa adli tatilin bitmesinden sonra 6 gün beklenir)

ya da bu süre geçmiş ama bu süre içinde taraflardan biri yani siz ya da eşiniz karara itiraz etmiş demektir.