GEMİ ADAMLARININ İŞ KAZALARINDAN KAYNAKLI TAZMİNAT HAKLARI

Gemi adamlarının kazalarında da aynı kara yollarında vuku bulan kazalarda olduğu gibi tazminat sorumluluğunu doğurmaktadır.

Gemi adamının kazasında durum, trafik kazasındakinden çok zor ve tekniktir. Çünkü trafik kazasında bir sigorta vardır ve bu sigorta Türkiye’ dedir. Gemi adamının tazminat alabileceği sigorta şirketi yani P&I sigortası ise yurt dışında ve genellikle de Londra’dadır. Çoğu zaman gemi sahibi, donatan ve işveren yabancıdır.  Bu durumlar davanın açılacağı ülke, uygulanacak hukuk ve sair birçok konuda sorun yaratmaktadır.

İşte yukarıda açıklanan sebeplerdendir ki gemi adamı tazminat alacağı konusunda uzman bir avukat bulmak, trafik kazasındaki tazminat hakkında uzman avukat bulmaktan çok çok daha zordur.

Bir gemide çalışıyorsanız ( gemi personeli olmayan bazıları da bu tazminatları alabilir ) ve çalışmanız nedeni ile kaza yaptıysanız, yaralanma veya ölüm söz konusu ise tazminat hakkınızı alabilmeniz için prosedürü, gemi adamı kazalarını ve mevzuatını çok iyi bilen uzman avukatlara ihtiyacınız olacaktır. Gemi kazasındaki kaza tutanağı, varsa maluliyet raporu vs. belgelerle bu alacaklarınızı yıllarca masraf yaparak hiç alamayabileceğiniz gibi kısa zamanda almanız da mümkün olabilecektir.

Konuşmayı başlat
Bize WhatsApp üzerinden ulaşabilirsiniz.
Dinlenç & İspirli Hukuk Bürosu
Merhaba 👋

Buradan danışacağınız konunun aşağıdakilerden biri olduğundan emin olunuz. Bu konularda değilse cevap verilmeyecektir. Ücretsiz Danışmanlık bölümünden sorarsanız cevap verilebilir.

1. Trafik kazası tazminatı
2. İş kazası tazminatı
3. Boşanma ve mal rejimi davası
4. Gemi adamı hakları
5. Tanıma tenfiz yurt dışındaki boşanmalar
6. İddet ( bekleme ) süresi

Dinlenç İspirli Hukuk Bürosu