trafik kazası tazminat davaları avukat

Trafik Kazası Mağduru Rehberi


TRAFİK KAZASI MAĞDURU REHBERİ

Trafik kazası rehberi de diyebileceğimiz bu yazımız, kazadan itibaren izlemeniz gereken yolları size anlatacak.

Öncelikle çok önemli bir yazımızın linkini verelim. Uzlaşma tehlikesi, tüm haklarınızı kaybedebilirsiniz. Mutlaka okuyunuz. Trafik Kazasında Uzlaşma Tehlikesi

Trafik kazası tazminatı nedir? Trafik Sigorta Tazminatı Nedir?

Kazada (iş kazasında, gemi adamı kazasında) yaralandım, maluliyetim oldu. Kazadan dolayı haklarım var mı?

Trafik kazasında (iş kazasında, gemi adamı kazasında) yakınımı kaybettim, vefat etti. Kazadan dolayı haklarım var mı?

Trafik kazasında (iş kazasında, gemi adamı kazasında) yaralandım. Maluliyetim oldu ya da bir yakınımı kaza nedeni ile kaybettim. Bu konuda yasal haklarımı kendim mi takip etmeliyim; yoksa profesyonel bir desteğe ihtiyacım olur mu?

Trafik kazası mağduruyum. Yasal haklarım için nereden yardım alabilirim?

Trafik kazası mağduruyum. Kendilerine avukat diyen ya da hasar danışmanı diyen birçok kişiden telefon geldi. Beni arayanlar kimlerdir?

Trafik kazası nedeni ile tazminat haklarımı almak için kaza anından itibaren, “sigorta şirketinden“ arıyoruz, tazminatınız var şeklinde telefonlar geldi. Beni arayan, gerçekten sigorta şirketi midir?

Tanımadığım birisi aradı ve avukat olduğunu trafik kazası tazminatı olarak 400.000-TL tazminat alabileceğimi söyledi. Arayanın avukat olduğunu nereden bilebilirim?

Trafik kazası tazminatımın alınması için avukattan başkasına vekalet vermem doğru olur mu?

Trafik kazası tazminatımızı trafik sigortasından istesek öder mi?

Kazadan sonra savcılığın görevlendirdiği resmi “Uzlaştırmacı“ olduğunu ve bir şeyleri imzalamamız gerektiğini söyleyen biri aradı. Bu kimdir; ne yapmam gerekir?

Adalet Bakanlığı’nın görevlendirdiği “arabulucu“ olduğunu söyleyen biri aradı. Bu kimdir; ne yapmalıyım?

Trafik kazası neticesinde uzlaşmacı aradı ve uzlaştık. Ancak şimdi pişmanım ve tazminat almak istiyorum. 

Trafik kazası tazminatımı “arabuluculuk“ süreci sonucunda aldım. İlave tazminat alabilir miyim?

Trafik kazası nedeni ile trafik sigortasını yapan şirketten bir miktar ödeme aldım. Başka ödeme alabilir miyim?

Trafik kazası tazminatımı sigortadan ibra vererek aldım. İlave tazminat alabilir miyim?

Trafik kazası tazminatımı bir tazminat davası sonunda bu karar ile aldım. İlave tazminat alabilir miyim?

Trafik kazası nedeni ile savcılıktaki şikayetimden vazgeçtim / şikayetçi olmadım. Trafik kazası tazminatımı almama engel midir?

Ben trafik kazası mağduruyum. Ancak kazaya sebep olan kişinin yargılanmasını, ceza almasını istemiyorum (arkadaşınız olabilir, akrabanız olabilir). Şikayetçi olmasam olur mu?

Alkollü olarak trafik kazası yaptıysam tazminat alabilir miyim?

Trafik kazasında her yaralanma tazminat sebebi midir?

Ölümlü trafik kazası tazminatı ve yaralanma tazminatı nasıl hesaplanır?

Ölümlü kaza destekten yoksun kalma tazminatı ve yalanma maluliyet tazminatı hesaplanırken indirim yapılmasını gerektiren durumlar var mıdır?

Tek taraflı kaza nedir? Tek taraflı kazada tazminat alınabilir mi?

Trafik Kazası Tazminatı Almak Ne Kadar Sürer ve Mağdur Olmamak İçin Ne Yapmalıyız

Trafik kazası tazminatımı almam ne kadar sürer?

Bana çarpan aracın trafik sigortası yok. Trafik kazası tazminatımı nereden alabilirim?

Bana çarpan araç kaçtı ve plakasını alamadım. Trafik kazası tazminatımı nereden alabilirim?

Bana çarpan araç, çalınmış bir araçmış. Aracın trafik sigortasından trafik kaza tazminatı alabilir miyim?

Bana çarpan aracın trafik sigortası iflas etmiş. Trafik kaza tazminatımı nereden alabilirim?

Araç değer kaybı nedir? Kaza sonrasında aracım için değer kaybı talep edebilir miyim?

Aracınız var ve hasar gördüyse ne yapabilirsiniz?

Kaza nedeni ile tazminat davası açmadan önce toplamam gereken belgeler var mıdır?

Yaralanma ve ölüm olmayan maddi hasarlı trafik kazasında olay anında ne yapılmalı?

Trafik kazası mağduru olarak benim ya da trafik kazası avukatımın izlemesi gereken yolar nelerdir?

İyi bir tazminat avukatını, kaza avukatını nasıl bulabilirim? Ülkemizde avukatlar arasında böyle bir bölüm ayırımı var mıdır?

Trafik kazasında yaralandım. Trafik kazası tazminatımın alınması için başvuracağım her avukattan aynı neticeyi mi alırım?

Kaza tazminatımın alınması için bir kaza / tazminat avukatına vekalet verirsem haklarım güvende olur mu?

Tazminat haklarımı takip edecek olan avukat, benden “ahzu kabz“ yetkisini vekalette vermemi istedi. Ahzu kabz yetkisi nedir? Bu yetkiyi verirsem sorun yaşar mıyım? Avukat, bu yetkiyi neden ister ve hakkı var mıdır?

Trafik kazası tazminatı avukatı ararken hangi şehirde olduğunun bir önemi var mıdır?

Avukatım Sigorta Tahkim Komisyonu yerine mahkemeye başvurmak istiyor. Neden?

İSTANBUL MAHKEMELERİNDE VE SİGORTA TAHKİM KOMİSYONU’ NDA TÜRKİYENİN HERHANGİ BİR YERİNDE MEYDANA GELEN TRAFİK KAZASI DAVALARINA BAKILABİLİR

Trafik kazası mağduru rehberi yazımızda öncelikle şunu belirtelim. Türkiye`nin neresinde kaza geçirdiyseniz geçirin, sigorta firmaları İstanbul`da olduğu için ve Tahkim de İstanbul`da olduğu için ilgili müracaatları ve davaları İstanbul`da açmanız mümkün ve faydalıdır. Kazanın üzerinden çok yıl geçti ya da ben bir miktar para almıştım ibraname vermiştim ya da ben arkadaşımın aracındaydım ona zarar vermek istemem diyerek ümitsiz olmayın ve konuyu uzman herhangi bir avukata danışın. Bu engellerin aşılması mümkün olabilir.

TRAFİK KAZASI MAĞDURU TEKRAR MAĞDUR EDİLEBİLİYOR

Trafik kazasında mağdurlarının, çoğu zaman farkında olmadıkları bazı tazminat hakları bulunmaktadır. Bu tazminat hakları, her araç sahibinin mecburi trafik sigortası yaptırarak ödedikleri primlerden oluşan bir havuzdan, trafik kazası tazminatı şeklinde karşılanmaktadır. Ancak tazminat alınması için talep etmek ve bazı prosedürleri yerine getirmek gerekmektedir. İşte bu talep ve tazminatı alma sürecinde vatandaş, kazada yeteri kadar mağdur olmamış gibi bir de prosedürler ve sigorta şirketleri, hatta bazen işinde kendilerine danışman, müşavir vs. diyen yetkisiz kişilerce ve bazen de yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olmayan avukatlar tarafından mağdur edilmektedir. Vatandaşın, milyonlarca lira sermayeleri ve çalışan profesyonelleri olan sigorta şirketleri karşısında şansı çok olmamaktadır. Mahkemeler, bunun gerçek olduğunu gösteren kararlarla doludur.

Trafik kazasında yaralanan veya yakını vefat eden bir mağdurun aklına hukuki hakları – trafik sigortası ve tazminat hakları bakımından gelebilecek bütün soruları, endişeleri, 1997’den bu yana trafik kazası tazminat davalarında edindiğimiz bilgi ve tecrübe ile bu yazımızda cevaplamaya çalıştık. Bazı soruların cevapları uzun ve diğerlerinden konu olarak farklı olduğu için ayrıca başka yazılarımızda da ele alınmış ve o yazılara da link verilmiştir. Burada yer alan soruların çoğu, iş kazası mağdurları ve gemi adamlarının kazaları için de geçerlidir.

More

tek taraflı trafik kazası

Tek Taraflı Trafik Kazası Tazminat


TEK TARAFLI TRAFİK KAZALARINDA TRAFİK SİGORTASINDAN TAZMİNAT ALINABİLİR Mİ?

Tek taraflı trafik kazası ölüm halinde tazminat alınamayacağına dair genel şartlardaki değişiklik tarihi 01.06.2015′ tir. Genel şartların geçerli olduğunu kabul eden yasa ise 26.04.2016’dır. Bu yasa ile bu yasanın bazı maddelerini iptal eden Anayasa Mahkemesi’nin 17.07.2020 tarihli, 2019 / 40 E. 2020 / 40 K. sayılı kararı ile de bu durum değişmemiştir. Çünkü AYM, kanuna 1026 değişikliği ile girmiş olan 92 / g maddesini iptal ETMEMİŞTİR. Bununla beraber avukatlar arasında bile tartışma mevcuttur. Bazı avukatlar, bu iptal kararından sonra artık tek taraflı kazalarda tazminat alınabileceğini ifade etmektedirler. Fakat yasa açıkça kusurlu olan tek taraflı kaza yapıp da ölen kişinin yakınlarının tazminatını alamayacağını ifade etmektedir. Kaldı ki maddenin bu kısmı iptal edilmiş değildir.

Trafik Kazasında Uzlaşma Tehlikesi

2016 Tarihli Yasa Değişikliği Öncesi

Tek taraflı trafik kazası halinde 2016 yasa değişikliği öncesi durum nedir? Eskiden olsa Yargıtay’ın, tek taraflı trafik kazası durumunda, 2015 tarihli genel şartları dikkate almadığını ve tazminata hükmettiğini biliyorduk. Ancak sanırız artık hangi tarihte olursa olsun, tek taraflı kazada şoförün yakınlarına tazminat ödenmemesi gerektiğine dair karar alacaktır. Doğru olan da budur. Yargıtay, tek taraflı kaza konusunda, kazazede lehine yorum yapıyorken de kanun aslında buna izin vermiyordu. Dolayısıyla bu bir içtihattı yani kanun değildi. 2016 yasa değişikliği ile Yargıtay’ ın yasal olmayan bu içtihadının önüne daha net bir kanun maddesi ile geçilmesi sağlanmıştır. Yine de Yargıtay’ ın bu açık yasa maddesine rağmen içtihat ile tek taraflı kaza tarihine de bakmaksızın tazminat verilebilir demesi mümkündür.

Tek taraflı trafik kazası durumunda yani kendi kendisine kaza yapan birinin trafik sigortasından tazminat alması için uydurulan bazı teorilerin acizliği ve hatta komikliği ortadadır. Fakat hukuk da maalesef bir süre buna alet olmuştur. Sigorta şirketleri, haksız yere tazminat ödemek zorunda kalmış ve mağdur olmuştur. Tek taraflı kazada kaza yapanın yakınlarının, şoförün ölümünden dolayı tazminat alabilmelerinin yolu hayat sigortası yaptırmaktır. Trafik sigortasının amacı ve mantığı, araç sahibinin, üçüncü kişilere verdiği zararların tazminidir. O halde tek taraflı kaza yapan şoförün tam kusurlu olmasına rağmen yakınlarını 3. kişi saymak ve sigortasına tazminat ödettirmek hukukla da hakkaniyetle de bağdaşmaz. Yargıtay da bu nedenle artık tek taraflı kazalarda tazminata hükmetmeyecektir diye düşünüyoruz ve bunun bazı ip uçlarını da görüyoruz.

YASAL MEVZUAT

Tek taraflı trafik kazası hususunda İlgili kanun maddesinin AYM iptal kararından sonraki hali şöyledir:

Zorunlu mali sorumluluk sigortası dışında kalan hususlar:

Madde 92 – Aşağıdaki hususlar, zorunlu mali sorumluluk sigortası kapsamı dışındadırlar.

  1. İşletenin; bu Kanun uyarınca eylemlerinden sorumlu tutulduğu kişilere karşı yöneltebileceği talepler,
  2. İşletenin; eşinin, usul ve füruunun, kendisine evlat edinme ilişkisi ile bağlı olanların ve birlikte yaşadığı kardeşlerinin mallarına gelen zararlar nedeniyle ileri sürebilecekleri talepler,
  3. İşletenin; bu Kanun uyarınca sorumlu tutulmadığı şeye gelen zararlara ilişkin talepler,
  4. Bu Kanunun 105 inci maddesinin üçüncü fıkrasına göre zorunlu mali sorumluluk sigortasının teminatı altında yapılacak motorlu araç yarışlarındaki veya yarış denemelerindeki kazalardan doğan talepler,
  5. Motorlu araçta taşınan eşyanın uğrayacağı zararlar,
  6. Manevi tazminata ilişkin talepler.
  7. (Ek: 14/4/2016-6704/4 md.) Hak sahibinin kendi kusuruna denk gelen tazminat talepleri,
  8. (Ek: 14/4/2016-6704/4 md.) İlgililerin, sigortalının sorumluluk riski kapsamında olmayan tazminat talepleri,
  9. (Ek: 14/4/2016-6704/4 md.; İptal: Anayasa Mahkemesinin 17/7/2020 tarihli ve E.:2019/40; K.:2020/40 sayılı Kararı ile)

Tek taraflı kazada iki önemli tarih kriter alınabilmektedir. azanın hangi tarihte olduğu. Poliçenin yapıldığı düzenlendiği tarih. olarak tazminat alıp alamama durumu değişmekte olup henüz netlik kazanmış değildir. Ancak 01.06.2015’ten önce olan tek taraflı ölümlü kazalarda tazminat alınabilir. Bu nedenle de tecrübe ve uzmanlık bu durumlarda daha da önemlidir.

Kara Yolları Trafik Kanunu için tıklayabilirsiniz.

Trafik kazası avukatı

güvence hesabı tazminat

Trafik Kazası Mağduru ve Güvence Hesabı


TRAFİK KAZASI MAĞDURU VE GÜVENCE HESABI

Trafik Kazası Mağduru ve Güvence Hesabı hakkında bilgi içermektedir. Güvence hesabı, kapsamında bulunan zorunlu sigortaların sağladığı teminatlara ilişkin bedeni olarak (sakatlık ve ölüm) zarar görenlerin kaza sonrasında sakat kalma halinde sakatlık tazminatı, ölüm halinde ise ölenin desteğinden yoksun kalanlara destekten yoksun kalma tazminatı ödemektedir.

Aşağıdaki soruların cevabı Güvence Hesabıdır.

Sigortasız araç bana çarptı, kaza nedeni ile nereden tazminat alabilirim?

Arkadaşımın sigortasız aracında hatasından kaynaklı kaza nedeni ile yaralandım. Trafik kazası tazminatımı alabilir miyim?

Babam arkadaşımın sigortasız aracındayken arkadaşının hatasından kaynaklı kaza nedeni ile öldü. Trafik kazası tazminatımı alabilir miyim?

Bana çarpan aracın sigortası iflas etmiş. Trafik kazası tazminatımı nereden alabilirim?

Çalıntı araç bana çarptı. Tazminatı ki öder?

Bana çarpan aracın plakasını alamadım. Trafik kazası tazminatımı nereden alabilirim.

Güvence Hesabı’ndan tazminat talep edilebilen durumlar:

Sigortacılık Kanunu`nun 14. maddesinde Güvence Hesabı’ndan hangi durumlarda tazminat talep edilebileceği belirtilmiştir. Bu durumlar kısaca;

Sigortalının tespit edilememesi durumunda kişiye gelen bedensel zararlar için,

Rizikonun meydana geldiği tarihte geçerli olan teminat tutarları dâhilinde sigortasını yaptırmamış olanların neden olduğu bedensel zararlar için,

Sigorta şirketinin malî bünye zafiyeti nedeniyle sürekli olarak bütün branşlarda ruhsatlarının iptal edilmesi ya da iflası halinde ödemekle yükümlü olduğu maddî ve bedensel zararlar için,

Çalınmış veya gasp edilmiş bir aracın karıştığı kazada, Karayolları Trafik Kanunu uyarınca işletenin sorumlu tutulmadığı hallerde, kişiye gelen bedensel zararlar için,

Yeşil Kart Sigortası uygulamaları için faaliyet gösteren Türkiye Motorlu Taşıt Bürosunca yapılacak ödemeler için.

Trafik Kazası Mağduru Rehberi

Trafik Kazasında Uzlaşma Tehlikesi

trafik kazası hesaplama

Trafik Kazası Neye Göre Hesaplanır ve İndirim Yapılabilir Mi?


TRAFİK KAZASI NEYE GÖRE HESAPLANIR VE İNDİRİM YAPILABİLİR Mİ?

Trafik Kazası Tazminat Hesaplama Nasıl Yapılmakta

Trafik kazası tazminat hesaplama tazminat hesabında yaralanmada önemli etkenler yaralanma puanı yani maluliyet oranı / puanı, kusur oranı, maksimum yaşayacağı süre, kazanç ve sakat kalan ya da ölenin ve desteğinin kaç yaşında olduğu ve kusur durumu da trafik kazası tazminat hesaplama sürecinde etkisi olmaktadır. Kişi çalışmıyorsa bile asgari ücret üzerinden hesap yapılır ve ne kadar trafik kazası tazminatı miktarı alacağı bu hesaplama sonunda belirlenir.

Ölen ya da yaralananın aylık maaşı dört bin olan biri, iki bin olanın yaklaşık iki katı tazminat alır.

Ölen ya da yaralananın yaşı az olan, yaşı çok olandan daha çok yaşayacağı için daha çok tazminat alır.

Ölenin destek göreni mesela babası ne kadar genç ise o kadar fazla tazminat alır. Genç ölenin genç babası daha çok tazminat alır.

Ölen ya da yaralananın kolu kopan, parmağı kopandan genelde daha çok tazminat alır.

Meslek de önemlidir. Bir ressamın, müzisyenin, parmağı yaralansa, parmağı yaralanan çoğu memurdan daha çok maluliyet puanı olacağından, tazminatı da daha yüksek olur. Ölüm halinde  geriye kalan kişilerin Yaşları, ölenin kendi ve yaşı,  geliri, ölene olan yakınlıkları önemlidir.

ALKOLLÜ ARAÇ KULLANIRKEN KAZA YAPTIYSANIZ İNDİRİM OLUR MU?

Alkolün kazaya bir tesiri yoksa kusura da tesiri olmaz. Örneğin çok sarhoş birisi kırmızı ışıkta aracı ile beklerken ona arkadan gelip çarpılması durumunda kusurun tamamı arkadan vuran ( alkolsüz de olsa ) kişidedir. Alkolü kişinin tazminatından kusur nedeni ile indirim yapılmaz ya da genel şartlar nedeni ile ödeme yapmaktan imtina edilemez.

Yargıtay’ın yerleşik uygulamalarında; sürücünün aldığı alkolün oranının doğrudan doğruya sonuca etkisi bulunmadığından, mahkemece nöroloji uzmanı, hukukçu ve trafik konusunda uzman bilirkişilerden oluşan bilirkişi kurulu aracılığıyla olayın salt alkolün etkisiyle gerçekleşip
gerçekleşmediğinden, alkol dışında başka unsurlarında olayın meydana gelmesinde rol oynayıp oynamadığının saptanması, sonuçta olayın tek başına alkolün etkisiyle meydana geldiğinin saptanması durumunda, oluşan hasar, poliçe teminatı dışında kalacaktır.

Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Genel şartlarının B.4.d maddesinde; tazminatı gerektiren olay işletenin veya eylemlerinden sorumlu olduğu kişilerin veya motorlu aracın hatır için karşılıksız olarak
kendilerine verilen kişilerin uyuşturucu veya keyif verici maddeler almış olarak aracı sevk ve idare etmeleri esnasında meydana gelmiş veya olay yukarıda sayılan kişilerin alkollü içki almış olmaları nedeniyle aracı güvenli sürme yeteneklerini kaybetmiş bulunmalarından ileri geliyorsa, sigortacının sigorta ettirene rücu hakkı olduğu açıklanmıştır. Bununla birlikte, Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Genel şartlarının B.4.d maddesinin dayanağını teşkil eden KTK’nın 48. maddesinin
yasaklamayı düzenleyen ilk fıkrasında, alkollü içki almış olması nedeniyle güvenli araç sürme yeteneklerini kaybetmiş kişilerin karayolunda araç sürmeleri yasaklanmış olup, aynı maddenin 2. fıkrasındaki yönetmelik düzenlenmesine olanak tanıyan hükümde, yasaklama yetkisi yönetmeliğe
bırakılmış olmadığından, Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 97. maddesinde, yukarıda anılan yasa hükmü tekrarlandıktan ve müteakip, uyuşturucu veya keyif verici maddeler ile alkollü içkilerin oranlarının ne şekilde saptanacağı belirlendikten sonra, yasada yer alan hükmü dikkate almadan salt 0,50 promilin üstünde alınan alkol miktarına göre araç kullanma yasağı getirilmesinin yasal dayanağı bulunmadığından geçersiz bulunmaktadır. Geçersiz yönetmelik hükümlerinin yasaya aykırı bir şekilde genel şart olarak kabulü de mümkün değildir.

KUSUR – MÜTERAFIK KUSUR – HATIR TAŞIMASI

Bir trafik kazası mağdurunun normalde alacağı tazminat 100 ise kazada da %50 kusuru var ise o zaman tazminatı da %50 oranında azalır. Yani 100 iken 50 olur. Kusur %25 ise tazminat da %25 eksik alınır.

Tüm bunların dışında tazminattan indirim yapılmasına sebep olan bazı durumlar da vardır. Örneğin hatır taşıması, bazen kemer takmamak, alkollü olduğunu bildiğiniz birinin arabasına binmek, ehliyetsiz olduğunu bildiğiniz birinin arabasına binmek gibi. Bunlar genellikle vatandaş tarafından hatta çoğu zaman avukatlar ve bilirkişiler tarafından bile “kazadaki kusur“ olarak değerlendirilse de aslında bu durumlar kazadaki kusura etki etmez. Buna müterafık kusur denilir. Kazanın olmasına etken bir kusur değildir. Çoğu zaman zararın meydana gelmesinde, büyümesinde, küçülmesinde tesiri olan bir kusurdur. Örneğin bir trafik kazasının meydana gelmesi kemer takmamaktan kaynaklanmaz. Ancak kaza meydana geldikten sonra özellikle kafaya alınacak darbe ve hasarlarda emniyet kemerinin takılmış olup olmaması önemli bir etkendir. İşte bu gibi müterafık kusur dediğimiz durumların varlığının sigorta şirketi tarafından ispatı halinde tazminattan genellikle kusur başına %20 indirim yapılmaktadır. Elbette bu müterafık kusur durumlarının artması, tazminatı hakkaniyetsiz bir biçimde azaltmamalıdır. Yani 3 müterafık kusur varsa %20’den toplam %60 indirim yapmak insafsızlık olacaktır. Bu gibi durumların değerlendirilmesi, hakimin takdirindedir.

HATIR TAŞIMASI NEDİR

Hatır taşımasının ne olduğundan da örneklerle ve kısaca bahsedelim. Bir arkadaşınızın aracına gezmek için bindiyseniz ya da sizi hastaneye ya da örneğin bir markete götürmesi için bindiyseniz burada hatır taşıması vardır. Memleketteki düğüne götürmüşse de hatır taşıması vardır. Çünkü burada sizin arabaya binmekten bir menfaatiniz vardır. Bu menfaat de tazminat isterken gözetilir ve hatır taşıması indirimi yapılır. Eğer arkadaşınız kendi işini yapmak için sizden yardım istemişse örneğin gel tapuya gidelim de oradaki işlemlerimi yaparken sen de bana yardım et ya da park yeri yok arabada beklersin demişse o zaman burada arabaya binmiş olmanızın sebebi arkadaşınızın menfaatidir. Burada hatır taşıması yoktur.

Ahlaken sizden ücret alması beklenmeyen, yardım etmesi ahlaken vazife olan kişilerin aracında olmak da hatır taşımasına girmez. Örneğin babanızı pazar yerine bırakmış olmanız bir hatır taşıması değildir. Bu, sizin babanıza olan evlatlık vazifenizdir.

Hatır taşıması müterafık kusur ya da bilinen kazaya etken kusur olmayıp sadece indirim sebebidir. Bu indirim sebebini size karşı sadece içinde bulunduğunuz yani hatır taşıması şeklinde kendisiniz taşıttığınız aracın sahibi, şoförü ve trafik sigortası ileri sürebilir. Yoksa içinde bulunduğunuz aracın çarpmış olduğu diğer araçtakilerden tazminat talep ettiğinizde size hatır taşıması iddiasında ve indirim talebinde bulunamazlar.

Trafik Kazası Mağduru Rehberi

Trafik Kazasında Uzlaşma Tehlikesi

trafik kazası avukatı

Trafik kazası avukatı


TRAFİK KAZASI AVUKATI

İşinde uzman bir trafik kazası avukatı size ne fayda sağlar bu konulara değineceğiz. Trafik kazasında mağdur olduysanız tazminat hakkınız vardır. Uzman bir trafik kazası avukatı yardımı ile de tazminatınızı almanız mümkündür.

Trafik Kazası Mağduru Rehberi

Trafik kazası tazminatının alınabilmesi için yaralanmalarda yaralanmanın miktarı, maluliyet puanı belirlenmesi gerekmektedir. Her kazada kusur belirlemesi de önemlidir. Dolayısıyla trafik kazasında uzman bir avukat, sizin maluliyet oranınızın kısa zamanda alınmasında etkili olabilecektir. Maluliyet raporunuzun yüksek puanlı olmasında; doğru mevzuata göre alınmasında etkili olabilmektedir. Trafik Kazası Mağduru Rehberi yazımızda bu hususlara soru cevap şeklinde detaylı olarak değindik.

Trafik kazası tazminatının miktarında ve alınma süresinde maluliyet puanı önemli bir etkendir. Fakat bu rapor alma işleminin hangi yönteme göre yapılması gerektiğinin bilinebilmesi maalesef  bazen trafik kazası avukatı için bile kolay olamamaktadır.

Doğru hesaplama yöntemlerinin kullanılması, trafik kazası tazminatınızın alınabilmesi için çok önemlidir. Dolayısıyla trafik kazası avukatının, bu hesaplamaları da tüm incelikleri ile biliyor olması gerekmektedir. Aksi halde alacağınız tazminat azalabilecektir. Bununla beraber bu hesaplamaların hangi yönteme göre yapılması gerektiğini bilebilmek zordur.

Trafik kazası tazminatınızın alınmasında destek alacağınız avukat, kazada kimin kusurlu olduğunu da iyi değerlendirebilmelidir. Kaza zabıtlarında verilen kusur oranları ya da nitelendirmeleri bazen yanlış olabilmektedir. Hatta mahkemeler, bilirkişiler ve hatta Adli Tıp Kurumu bile kusur raporlarında hata yapabilmektedirler. Dolayısıyla avukatınızın bunun farkında olması gerekir.

TRAFİK KAZASI AVUKATI İZLEYEBİLECEĞİ EN İYİ YOL

Trafik kazası maluliyet ya da ölüm tazminatınızın alınması için mevcut yollar nelerdir. Bunlardan hangisi sizin olayınız için en uygunudur. Hangisi süreyi uzatır ya da tazminatı arttırır. O halde trafik kazası avukatı bu yolları bilmelidir. Bu yollardan en kısası Sigorta tahkim Komisyonu’dur. Ancak bu komisyonda görülen davalarda, haksız ve mantıksız bir şekilde avukatın karşı taraftan alacağı ücretlerin, normal ücretlerin 1 / 5’i olması tehlikesi vardır. Avantajı olduğu gibi bazı konularda dezavantajı da vardır. Örneğin resmi kurumlardan belge getirtemez ve soru sorup cevap alamaz. Yine diğer bir dezavantajı da şahit dinlemez. Gerçi yasada şahit dinleme vardır. Ancak uygulamada bu çok zordur. Şahidin zorla getirtilmesi mümkün olmadığı gibi süre de yetersizdir.

Avukatlar da bazen bu nedenle Sigorta Tahkim Komisyonu yerine mahkemeye gidebilmektedir. Bu nedenle dava süreci çoğu durumda en az 4-5 sene uzamaktadır. Bununla beraber tahkim hakemlerinin taraflı olduğu; sigorta şirketlerini tuttuğu ya da bilgisiz olduğu iddiası ile sürülebilmektedir.

MAHKEME Mİ TAHKİM Mİ

Kanaatimizce öncelikli olan müvekkilin tazminatını en kısa zamanda ve en yüksek miktarda almasıdır. Bu ikisi arasında bir tercih yapmak gerektiğinde de makul bir denge, optimum fayda gözetilmelidir. Bazen 10 lira yerine 12 lira almak için mahkemede zaman kaybetmek yanlıştır. Bazen de çabuk olsun diye tahkimde dava açıp tazminatı riske sokmak durumu söz konusudur.

Avukat, kısa olan tahkim yolunu değil de mahkeme yolunu seçecekse bunu müvekkili ile görüşmelidir.

TAHKİM İYİ Mİ KÖTÜ MÜ?

Bizce Sigorta Tahkim Komisyonu’ndan tuhaf, yanlış kararlar çıkabildiği doğrudur. Ancak mahkemelerde de durum böyledir. Yargıtay’ın bozma kararları bunun en net delilidir. Tahkimdeki hakemler, işlerinin uzmanı olanlardan seçilmekte ve hiç olmazsa sadece bu tür davalara bakmaktadır. Oysa mahkemedeki hakim çok fazla çeşit davaya bakmakta ve uzmanlaşamamaktadır. Tıpkı çok çeşit dava alan avukatlar gibi. Dolayısıyla iki taraftan da yanlış karar çıkma olasılığı vardır ve bu olasılık mahkemelerde daha fazladır. Hiç olmazsa tahkimde dava 6 – 8 ay arasında bitebilmektedir. Karara itiraz olacaksa (40 bin TL altına itiraz yapılamamakta) istinaf yolu kapalıdır. İstinaf yerine doğrudan Yargıtay yolu açıktır. Sadece bu sebeple bile 2 – 3 yıl kazanılmaktadır.

Bir davanın mahkemede 2-5 yıl; tahkimde ise 6 – 8 ay gibi bir sürede bittiği bilinmelidir. Zaman avantajının büyük ara fark ile Sigorta Tahkim Komisyonu’nda olduğu açıktır. Buradan da anlaşılacağı gibi bir avukatla örneğin %10 ücretle anlaştığınızda %20 teklif eden bir avukatı reddettiğinizde % 20 alan tahkime gidiyor % 10 alan avukat mahkemeye gidiyor ise kar yaptığınızı zannederken çok daha fazla zarar etmiş oluyorsunuz.

AVUKATLIKTA UZMANLAŞMA VAR MIDIR?

Belirtmek isteriz ki ülkemizde avukatlık da resmi bir uzmanlaşma yoktur. Dolayısıyla trafik kazası avukatı diye bir branşlaşma yoktur. Hele de böyle özel konularda uzmanlaşmış avukat oranı çok küçüktür. Resmiyette şu uzmanı bu uzmanı avukat demek yasal olarak mümkün değildir; çünkü böyle bir derecelendirme, ölçme, unvan verme sistemi bulunmamaktadır. Uzman avukattan anlamanız gereken, sadece o davalara bakan, çok sayıda aynı tür davaya bakmış olan ve uzun zaman o davalarla ilgili eğitimler almış, kendisini yetiştirmiş avukattır. Yoksa tıpta veya mühendislikte olduğu gibi göz doktoru, yüksek mühendis şeklinde bir unvan yoktur.

TRAFİK KAZASI TAZMİNATINIZI ALABİLMENİZ İÇİN AVUKAT ZORUNLU MU?

Trafik kazası tazminatınızı alabilmeniz için avukat tutma zorunluluğunuz yoktur. Fakat hak ettiği tazminatı mümkün olan en kısa sürede alabilmesi neredeyse imkânsız gibi görünmektedir. Tazminatını en yüksek miktarda alması da zordur. Dolayısıyla ben araba da tamir ederim, diş de çekerim, hastalığıma ilaç da bulurum, tazminatımı da alırım, davamı da kendim açarım diyorsanız kanaatimizce, daha başından kaybettiniz demektir.

2019 YILI BAZI İLLER KAZA İSTATİSTİKLERİ

İstanbul’ da ölümlü trafik kazası 4741. Maddi hasarlı kaza 11.254 37

Düzce’ de ölümlü trafik kazası 271. Maddi hasarlı kaza 373

Kütahya’ da ölümlü trafik kazası 307. Maddi hasarlı kaza 425

Artvin’ de ölümlü kaza 103. Maddi hasarlı kaza 145

Aydın’ da ölümlü trafik kazası 951. Maddi hasarlı kaza 859

Bolu’ da ölümlü trafik kazası 202. Maddi hasarlı kaza 356

Sakarya’ da ölümlü trafik kazası725. Maddi hasarlı kaza 785

Bursa’ da ölümlü trafik kazası 1.815. Maddi hasarlı kaza 4.037

Çorum’ da ölümlü trafik kazası 404. Maddi hasarlı kaza 506

Denizli’ de ölümlü trafik kazası 871. Maddi hasarlı kaza 949

Trabzon’ da ölümlü trafik kazası 497. Maddi hasarlı kaza 764

Elazığ’ da ölümlü trafik kazası 304. Maddi hasarlı kaza 416

2020 Yılı Trafik Kazaları İstatistikleri İçin Linki Tıklayabilirsiniz

More

Konuşmayı başlat
1
Bize WhatsApp üzerinden ulaşabilirsiniz.
Dinlenç & İspirli Hukuk Bürosu
Merhaba 👋

Buradan danışacağınız konunun aşağıdakilerden biri olduğundan emin olunuz. Bu konularda değilse cevap verilmeyecektir. Ücretsiz Danışmanlık bölümünden sorarsanız cevap verilebilir.

1. Trafik kazası tazminatı
2. İş kazası tazminatı
3. Boşanma ve mal rejimi davası
4. Gemi adamı hakları
5. Tanıma tenfiz yurt dışındaki boşanmalar
6. İddet ( bekleme ) süresi

Dinlenç İspirli Avukatlık