Gemi Adamlarının İş Kazalarından Kaynaklı Tazminat Hakları

Gemi Adamı

Gemi Adamlarının İş Kazalarından Kaynaklı Tazminat Hakları konusu ele alınmıştır. Gemi adamlarının kazalarında da aynı kara yollarında vuku bulan kazalarda olduğu gibi tazminat sorumluluğunu doğurmaktadır.

Gemi adamının kazasında durum, trafik kazasındakinden çok zor ve tekniktir. Çünkü trafik kazasında bir sigorta vardır ve bu sigorta Türkiye’ dedir. Gemi adamının tazminat alabileceği sigorta şirketi yani P&I sigortası ise yurt dışında ve genellikle de Londra’dadır. Çoğu zaman gemi sahibi, donatan ve işveren yabancıdır. Bu durumlar davanın açılacağı ülke, uygulanacak hukuk ve sair birçok konuda sorun yaratmaktadır.

İşte yukarıda açıklanan sebeplerdendir ki gemi adamı tazminat alacağı konusunda uzman bir avukat bulmak, trafik kazasındaki tazminat hakkında uzman avukat bulmaktan çok çok daha zordur.

Bir gemide çalışıyorsanız ( gemi personeli olmayan bazıları da bu tazminatları alabilir ) ve çalışmanız nedeni ile kaza yaptıysanız, yaralanma veya ölüm söz konusu ise tazminat hakkınızı alabilmeniz için prosedürü, gemi adamı kazalarını ve mevzuatını çok iyi bilen uzman avukatlara ihtiyacınız olacaktır. Gemi kazasındaki kaza tutanağı, varsa maluliyet raporu vs. belgelerle bu alacaklarınızı yıllarca masraf yaparak hiç alamayabileceğiniz gibi kısa zamanda almanız da mümkün olabilecektir.

Gemi Adamlarının İş Kazalarından Kaynaklı Tazminat Hakları, dava söz konusu olduğunda düz işçi tazminatlarından farklılık arz ettiğinden dikkatli takip edilmelidir. Aksi halde hak kaybına uğranılabilir. Bu tür bir alacağınız varsa davada, bu konuda bilgi sahibi olan bir avukatınızın olması, alabileceğiniz tazminatı yükseltebileceği gibi dava süresini de kısaltabilir.

Gemi Adamı Hukuki Sorunları

Kulüp Sigortası P&I Kulübü

Yazar

Av. Armağan Dinlenç

Trabzon Sürmene nüfusuna kayıtlı, 1972 İstanbul doğumlu olup 1997’den bu yana serbest avukatlık yapmaktadır.

“Gemi Adamlarının İş Kazalarından Kaynaklı Tazminat Hakları” üzerine 2 yorum

Yorumlar kapalı.