Trafik Kazası Mağdurları ve Uzlaşma Tehlikesi


TRAFİK KAZASI MAĞDURLARI VE UZLAŞMA TEHLİKESİ

Kaza mağdurlarının dikkat etmesi gereken yeni bir tehlike olarak görünmekte uzlaşma müessesesi.

Trafik kazasında mağdur oldunuz. Sizi Adalet bakanlığı’na bağlı bir Uzlaştırmacı arayacaktır. Savcılığın görevlendirdiğini söyleyecektir ki doğrudur. Uzlaşmaya gittiğinizde size diyelim ki bir miktar para teklif etti şoför ya da araç sahibi. Belki de hiç para teklif etmedi affet kazaydı oldu dedi. Siz de o anda bu kişilerin ceza mahkemesinde yargılanmaması için uzlaşıyorum dediniz ve imza attınız. Orada imza atanlar ve muhataplar arasında size çarpan aracın trafik sigorta şirketi yok ya sizin aklınıza bile gelmez ki aslında siz o sigorta şirketinden olan haklarınızdan da vazgeçmiş oldunuz. Diyelim ki uzlaşma sırasında haklarınızın belki de yaralanmanızın vasfının ne olduğunun farkında değilsiniz. 5 ay sonra yürümekte zorlandığınızı fark etseniz ve biri de size trafik sigortasından tazminat alabilirsiniz dese işte uzlaşmada trafik sigortası ile uzlaşmış olmadığınız sadece şoför ya da araç sahibi ile uzlaşmış olduğunuz halde bütün maddi – manevi tazminat haklarınız sona ermiş olacaktır. Hem de hiçbir ödeme almamış olmanıza rağmen. Sadece şoföre acıdığınız için. Hapse girmesin dediğiniz için. Oysa uzlaşmak yerine şikâyetten vazgeçmeniz de şoförü ceza yargılamasından kurtaracaktır ki trafik kazası nedeni ile hapse girilmesi de pek söz konusu olmamaktadır.

Uzlaşma halinde, mağdurun tazminat talebinden eğer açılmış bir tazminat davası varsa bu davasından feragat etmiş olacağına dair bir hüküm bulunmakta. Detayına girmeyeceğim.

Her ne kadar bu sakıncalı maddenin uygulanmasının, içtihatlarla mağdur lehine olacağını düşünsek de tedbiren, mağdurun uzlaşma teklifini kabul etmemesini TAVSİYE ediyoruz.

Konuşmayı başlat
Bize WhatsApp üzerinden ulaşabilirsiniz.
Dinlenç & İspirli Hukuk Bürosu
Merhaba 👋

Buradan danışacağınız konunun aşağıdakilerden biri olduğundan emin olunuz. Bu konularda değilse cevap verilmeyecektir. Ücretsiz Danışmanlık bölümünden sorarsanız cevap verilebilir.

1. Trafik kazası tazminatı
2. İş kazası tazminatı
3. Boşanma ve mal rejimi davası
4. Gemi adamı hakları
5. Tanıma tenfiz yurt dışındaki boşanmalar
6. İddet ( bekleme ) süresi

Dinlenç İspirli Hukuk Bürosu