yeniden evlenme süresi

İddet / Bekleme Süresi


İDDET / BEKLEME SÜRESİ

İddet / Bekleme Süresi. Boşanma, ölüm ya da başka bir sebepten evliliğin sona ermesinden sonra erkek istediği zaman evlenebilecektir. Kadın için evliliğin boşanma, ölüm ya da başka bir sebepten sona ermesinden itibaren 300 günlük bir bekleme süresi vardır.

İddet süresi, kadının hamile olması halinde babasının kim olduğunun yani nesebin belirlenmesinde karışıklık yaşanmaması içindir. Evlenmeden önce çocuk doğarsa süre kalkar. Aksi halde bu sürenin kaldırılması ancak mahkeme kararı ile mümkündür.

Netice olarak boşanan ya da kocası ölen kadın yeniden evlenmek isterse ve evlenene kadar bir doğum yapmamışsa, hamile de değilse ya da boşandığı eski kocası ile yeniden evlenmek istiyorsa mahkeme kararı ile bu iddet süresini iddet süresinin kaldırılması davası açarak kaldırtabilir. Kaldırtmazsa yeni evlilik için boşanmanın kesinleştiği tarihten ya da kocasının ölümünden itibaren 300 gün beklemesi gerekir.

Yeniden Evlenme İçin İddet Süresi

Boşanma Davası Sık Sorulan Sorular

Konuşmayı başlat
1
Bize WhatsApp üzerinden ulaşabilirsiniz.
Dinlenç & İspirli Hukuk Bürosu
Merhaba 👋

Buradan danışacağınız konunun aşağıdakilerden biri olduğundan emin olunuz. Bu konularda değilse cevap verilmeyecektir. Ücretsiz Danışmanlık bölümünden sorarsanız cevap verilebilir.

1. Trafik kazası tazminatı
2. İş kazası tazminatı
3. Boşanma ve mal rejimi davası
4. Gemi adamı hakları
5. Tanıma tenfiz yurt dışındaki boşanmalar
6. İddet ( bekleme ) süresi

Dinlenç İspirli Avukatlık