boşanma davası nasıl açılır

Boşanma Davası Nasıl Açılır Ücreti Masrafı Nedir?


BOŞANMA DAVASI NASIL AÇILIR ÜCRETİ MASRAFI NEDİR?

Boşanma Davası Nasıl Açılır Ücreti Masrafı Nedir? Boşanma davası da diğer davalar gibi bir dilekçe ile açılır. Bu dilekçe davanın kalan seyrinin belirlenmesinde en önemli unsur olup çok dikkatli hazırlanmalıdır. Bir avukatın bu dilekçeyi hazırlaması günler almaktadır. Boşanma davası, aile mahkemesinde açılır. Boşanma davası açan davacının kusuru, davalının kusurundan fazla olmamalıdır. Boşanma davasında yetkili mahkeme, eşlerden birinin yerleşim yeri mahkemesi ya da en son 6 aydır birlikte yaşadıkları yer mahkemesidir. Tarafların süresinde yetki itirazı olmaması halinde yetkisiz mahkemede açılan dava reddedilmez.

Dava açılışı için ödenecek masraf 2021 yılı için yaklaşık 500- TL dir. Avukatlık ücreti olarak ödenebilecek tahmini ücreti davadan davaya ve avukata göre değişir. Yine 2021 yılı için bu ücretin İstanbul Barosu Asgari ( en az ) Tarifesi’ ne göre çekişmeli boşanmada 14.000-TL den ve anlaşmalı boşanmada 9.000-TL den az olmaması gerekmektedir. Tazminat talepleri için ayrıca ücret ya da yüzde belirlenmektedir.

Avukat tutmak mecburiyeti yoksa da kısa zamanda en iyi sonucun alınabilmesi için boşanma davalarında uzman bir avukatla çalışılmasında büyük fayda vardır.

Boşanma Davası Sık Sorulan Sorular

Konuşmayı başlat
1
Bize WhatsApp üzerinden ulaşabilirsiniz.
Dinlenç & İspirli Hukuk Bürosu
Merhaba 👋

Buradan danışacağınız konunun aşağıdakilerden biri olduğundan emin olunuz. Bu konularda değilse cevap verilmeyecektir. Ücretsiz Danışmanlık bölümünden sorarsanız cevap verilebilir.

1. Trafik kazası tazminatı
2. İş kazası tazminatı
3. Boşanma ve mal rejimi davası
4. Gemi adamı hakları
5. Tanıma tenfiz yurt dışındaki boşanmalar
6. İddet ( bekleme ) süresi

Dinlenç İspirli Avukatlık