anlaşmalı boşanma

Anlaşmalı Boşanma Şartları


ANLAŞMALI BOŞANMA ŞARTLARI

Tarafların maddi (tazminat, nafaka) konularında ve küçük çocuk varsa velayeti ve görüş günleri gibi konularda ve elbette boşanmak konusunda anlaşmış olmaları gerekir.

Anlaşmalı boşanma için en az bir yıldır evli olmak şarttır. Bu şart, dava açıldığı tarihte var olmalıdır. Dava açıldıktan sonra 1 yılın dolmuş olması yeterli değildir.

Ayrıca taraflar bizzat mahkemeye çıkmayacaklarsa anlaşmalı boşanma olmaz. Mutlaka hakim önüne ve birlikte çıkmalıdırlar.

Anlaştıklarına dair beyanları samimi bulunmalıdır. Ağlamak, tereddüt etmek gibi hallerde hakim boşanma davasının reddine karar verebilecektir.

Anlaşmalı Boşanma Davası (Soru-Cevap)

Anlaşmalı Boşanma Davasında İstenen Gerekli Belgeler


ANLAŞMALI BOŞANMA DAVASINDA İSTENEN GEREKLİ BELGELER

Anlaşmalı boşanma davası için boşanma davası dilekçesi ve boşanmanın şartlarını içeren protokol ile davacının nüfus cüzdan fotokopisi, avukat varsa vekaletname gereklidir. Anlaşmalı boşanma davası evrak olarak bunları gerektiriyorsa da bu boşanma davasının hazırlanması ve sürdürülmesi, mümkünse avukat tarafından yapılmalıdır. Aksi halde davanızın reddedilme, uzun sürme ya da bazı hak kayıpları ihtimali mevcuttur.

Anlaşmalı Boşanma Davası Soru-Cevap

 

Konuşmayı başlat
1
Bize WhatsApp üzerinden ulaşabilirsiniz.
Dinlenç & İspirli Hukuk Bürosu
Merhaba 👋

Buradan danışacağınız konunun aşağıdakilerden biri olduğundan emin olunuz. Bu konularda değilse cevap verilmeyecektir. Ücretsiz Danışmanlık bölümünden sorarsanız cevap verilebilir.

1. Trafik kazası tazminatı
2. İş kazası tazminatı
3. Boşanma ve mal rejimi davası
4. Gemi adamı hakları
5. Tanıma tenfiz yurt dışındaki boşanmalar
6. İddet ( bekleme ) süresi

Dinlenç İspirli Avukatlık